Do określania poziomów biegłości językowej (stopnia zaawansowania i znajomości języka) w Europie stosuje się sześciostopniową skalę CEFR ustanowioną przez Radę Europy (Common European Framework of Reference for Languages, czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego ).

Oficjalną stronę CEFR oraz tabelę poziomów i samooceny do pobrania znajdziesz TUTAJ.

Na skalę CEFR składa się sześć poziomów podzielonych na trzy grupy:

Poziom podstawowy/początkujący:

  • A1 – Beginner
  • A2 – Pre-Intermediate

Poziom samodzielności/średnio zaawansowany:

  • B1 – Intermediate
  • B2 – Upper-Intermediate

Poziom biegłości/zaawansowany:

  • C1 – Advanced
  • C2 – Proficient

Często wykorzystuje się także dodatkowe poziomy pośrednie: A1+, A2+, B1+ i B2+, które oznaczają okresy przejściowe pomiędzy głównymi poziomami.

CEFR – jaki poziom reprezentujesz?

Poziom podstawowy/początkujący:

  • A1 – jesteś na początku drogi, ale sporo już umiesz. Potrafisz komunikować się w życiu codziennym, przy użyciu potocznych zwrotów i podstawowego, prostego słownictwa. Potrafisz uczestniczyć w rozmowie w języku obcym pod warunkiem, że twój rozmówca mówi wolno, prostym językiem. Umiesz napisać krótki tekst, np. pozdrowienia z wakacji.
  • A2 – posługujesz się językiem obcym w stopniu podstawowym. Rozumiesz wyrażenia i najczęściej używane słowa, potrafisz przeczytać krótkie teksty i znaleźć w nich informacje. Radzisz sobie w krótkiej rozmowie towarzyskiej, ale nie umiesz jeszcze jej podtrzymać. Umiesz napisać prosty e-mail i poruszyć sprawy związane z potrzebami życia codziennego.

Poziom samodzielności/średnio zaawansowany:

  • B1 – posługujesz się językiem obcym w stopniu średnio zaawansowanym. Radzisz sobie w większości sytuacji podczas podróży, potrafisz włączyć się do rozmowy na znane ci tematy, podać argumenty, formułować bardziej rozbudowane wypowiedzi.
  • B2 – posługujesz się językiem obcym w stopniu średnio zaawansowanym wyższym. Potrafisz swobodnie, płynnie i spontanicznie komunikować się z rodzimymi użytkownikami danego języka obcego. Żadna dyskusja cię nie przestraszy – umiesz bronić swoich poglądów w języku obcym. Czytasz ze zrozumieniem artykuły dotyczące problemów współczesnego świata, rozumiesz większość wypowiedzi, nawet skomplikowanych.

Poziom biegłości/zaawansowany:

  • C1 – posługujesz się językiem obcym w stopniu zaawansowanym. Jesteś w stanie wykonywać złożone zadania związane z pracą i studiami. Komunikujesz się swobodnie i spontanicznie. Rozumiesz długie i złożone wypowiedzi i teksty, nawet artykuły specjalistyczne. Formułujesz przejrzyste i szczegółowe wypowiedzi ustne i pisemne.
  • C2 – posługujesz się biegle językiem obcym. Nie masz żadnych problemów ze zrozumieniem jakiejkolwiek wypowiedzi – mówionej i pisanej, nawet tej, która zawiera wyrażenia specjalistyczne czy idiomatyczne. Swobodnie tworzysz treści ustne, możesz uczestniczyć w każdej konwersacji, potrafisz napisać skomplikowane wypowiedzi, np. recenzję utworu literackiego.

Ile czasu potrzeba na osiągnięcie kolejnych poziomów znajomości języka?

Aby przeskoczyć na kolejny, wyższy level w języku obcym, trzeba zarezerwować sobie na naukę ok. 100–150 godzin na poziom. Oczywiście ten czas jest umowny i zależy od wielu czynników, m.in. od tego, ile masz lat, jakie masz doświadczenia w nauce języka i predyspozycje do niej, jak intensywnie się uczysz, czy robisz to w pojedynkę czy z pomocą nauczyciela, z jakich materiałów korzystasz itp.

Źródło danych: https://support.cambridgeenglish.org/hc/en-gb/articles/202838506-Guided-learning-hours

Co to oznacza? Jeśli przeznaczysz ok. czterech godzin w tygodniu na naukę angielskiego, to przy założeniu, że rok ma 52 tygodnie, jesteś w stanie „wskoczyć” na poziom A2 w ciągu roku. Oczywiście, jeśli będziesz się uczyć i systematycznie powtarzać materiał.

Kolejne etapy nie są już tak proste, znasz pewnie powiedzenie: „im dalej w las, tym więcej drzew” 😉. Ale nie zapominaj o tym, że las może być fascynujący i wciągający – i tak samo jest z nauką języka!

Jak samemu mogę określić poziom języka?

Samemu oczywiście trudno będzie określić, na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Najlepiej poprosić o pomoc nauczyciela, który przygotuje ci odpowiedni test (tzw. test diagnostyczny) i przeprowadzi z tobą krótką rozmowę. Na podstawie takich działań będzie w stanie pomóc Ci określić Twój poziom znajomości języka.

Możesz także sięgnąć do bezpłatnych testów w internecie, np. na stronie Cambridge English lub British Council.

Źródło: Nowa Era

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram
WhatsApp