Panuje dość powszechne przekonanie, że dorosłym trudniej jest nauczyć się języka obcego, niż dzieciom. Czy tak jest w istocie?

O ile małe dzieci posiadają szczególne zdolności do absorbowania (nie: uczenia się!)  języka używanego w ich otoczeniu, o tyle dorośli uczniowie mają wiele atutów po swojej stronie.

Pomyślmy o niektórych z nich:

  1. w odróżnieniu od dzieci dorośli mają w pełni rozwinięte zdolności poznawcze i uczą się świadomie, podczas gdy dzieci, szczególnie małe, przyswajają język intuicyjnie;
  2. potrafią skoncentrować się na temacie nawet jeżeli nie jest dla nich szczególnie atrakcyjny;
  3. potrafią kierować się wewnętrzną motywacją, opartą o odległe w czasie cele;
  4. potrafią nauczyć się reguł języka obcego w sposób teoretyczny, co znacznie skraca czas potrzebny do opanowania i zastosowania tych reguł w praktyce; 
  5. mają rozwinięte myślenie abstrakcyjne, co jest niezwykle ważne podczas nauki języka obcego;

Wyposażeni w te atuty dorośli mają wszystko, co niezbędne, żeby nauczyć się języka obcego, nawet jeśli zaczynają w późniejszym wieku. 

A czy Tobie zdarza się, że  brak znajomości języka angielskiego powoduje, że źle się czujesz w dzisiejszym świecie, w którym ten język jest wszędzie obecny? 

Język angielski jest obecnie tak powszechny, że osoba nieznająca go, z pewnością może się czasem poczuć wyobcowana. Wielu ludzi zakłada, że wszyscy rozumieją anglojęzyczne wtrącenia i chociaż słusznie może nam się to nie podobać, to jednak trudno jest uniknąć takich sytuacji. Wokół nas pojawia też się wiele napisów po angielsku, których boimy się czytać, z obawy o ośmieszenie.

To tylko niektóre z powodów, które skłaniają ludzi do rozpoczęcia nauki. 

Może więc nadszedł właściwy moment, żeby wyrwać się z grupy nieznającej angielskiego?

Niezależnie od wieku, możesz sprawić sobie satysfakcję i  nauczyć się mówić i czytać w tym języku, najpierw w stopniu podstawowym, a później, jeśli zechcesz, bardziej zaawansowanym.


Napisz do nas!
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię i nazwisko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram
WhatsApp