Poradnik dla rodziców

Drodzy Rodzice/Opiekunowie!

Dziękujemy za okazane nam zaufanie. Mamy nadzieję, że nasze zajęcia nie tylko wniosą ogromny wkład w proces nauki języka angielskiego, ale także sprawią Waszemu dziecku dużo radości. Nasi lektorzy z przyjemnością będą zachęcać je do nauki i zabawy w języku angielskim, by chętnie uczestniczyło w kolejnych lekcjach.

Praca na lekcji 

Techniki i metody pracy na zajęciach w szkole Speak Now zapewnią dzieciom aktywny udział w nauce i wszechstronny rozwój. Każda lekcja to forma zabawy z językiem z wykorzystaniem ruchu, muzyki oraz pomocy wizualnych, takich jak karty obrazkowe, plakaty i rysunki. W czasie lekcji dzieci będą poznawać nowe słownictwo oraz wyrażenia w języku angielskim, uczyć się piosenek i wierszyków po angielsku, słuchać historyjek, odgrywać scenki.  Ponadto będą bawić się, grać w gry językowe i rozwiązywać ćwiczenia. Przede wszystkim jednak nauczyciel będzie zwracał się do dzieci po angielsku, dzięki czemu osłuchają się z tym językiem i będą rozumiały wiele poleceń i zwrotów, których nie nauczyłyby się z podręcznika. Wszystkie te formy zajęć lekcyjnych pozwolą dzieciom rozwinąć umiejętność rozumienia ze słuchu oraz mówienia.

Czy rodzice mogą pomóc swojemu dziecku?

Prosimy pamiętać, że jako rodzice jesteście dla dziecka największym autorytetem. Dlatego zachęcamy do zaangażowania się w naukę dziecka w domu, bez względu na stopień znajomości języka. Zainteresowanie rodziców, pozytywne nastawienie i wsparcie, stanowią dla dziecka bodziec do pracy. Z dumą będzie chwaliło się, co robiło na zajęciach, w jakie gry zagrało lub które słówka i piosenki zapamiętało. Nie możemy zapominać, że postępy w nauce języka osiąga się stopniowo, małymi krokami, a o sukcesie przesądza często motywacja, dobre nastawienie i przyjemność z poznawania języka. Starajcie się zatem razem z dzieckiem dzielić się jego radością z nauki.

Jak może wyglądać utrwalanie wiedzy w domu?

Po każdej lekcji rodzice otrzymają drogą mailową informacje na temat wprowadzonego materiału językowego, co da Państwu możliwość nawiązywania do tego materiału w codziennych kontaktach z dziećmi, a tym samym utrwalanie nowych słówek.

Przede wszystkim prosimy o Państwa zainteresowanie. Jeżeli zapytacie dziecko co robiło na zajęciach, ono poczuje, że to było coś ważnego. Unikajmy jednak typowo “szkolnych” pytań, typu: Co to znaczy? Czego się dzisiaj nauczyłeś? Jeżeli trafimy na coś, czego dziecko jeszcze nie zapamiętało, możemy niechcący podważyć jego wiarę we własne możliwości. Tymczasem nauka języka to proces, który zaczyna się od słuchania, rozumienia, a dopiero później, stopniowo, mówienia. Zwróćmy uwagę, ile błędów popełniają początkowo dzieci, ucząc się swojego ojczystego języka. Starajmy się więc nie wywierać presji. 

Możemy zapytać dziecko, na przykład, czy pamięta co robiło na lekcji, jakie obrazki pokazywał nauczyciel, lub co mu się najbardziej podobało. Można spróbować pobawić się ‘w szkołę’, gdzie dziecko wcieli się w rolę nauczyciela i zaprezentuje Wam angielskie słówka.

Można też wspólnie z dzieckiem zrobić własne karty do gry. Przygotujmy pocięte kartki z bloku technicznego – najlepiej wielkości kart do gry – i poprośmy dziecko o narysowanie obrazków ilustrujących słowa, po jednym rysunku na każdej karteczce. Najlepiej od razu przygotować dwa zestawy tych samych obrazków. Tak przygotowane karty można wykorzystać do wielu gier i zabaw, na przykład: memory, ciepło – zimno, wyścigi i inne. 

Jeśli dziecko lubi rysować, można poprosić je o narysowanie tego, co pamięta z lekcji, np. zilustrować piosenkę lub scenkę z historyjki, zilustrować nowopoznane słówka albo przedstawić grę, w którą grało na lekcji. 

Warto potraktować angielski jako dodatkową okazję do zabawy i włączyć go do codziennych zajęć. W nauce języka ważna jest regularność. Starajmy się, żeby każdego dnia w otoczeniu dziecka pojawił się angielski, czy to w formie krótkiej bajki na you tube po angielsku, piosenki czy przypominaniu słówek z ostatniej lekcji. Jeżeli znają Państwo angielski, proszę spróbować, choćby od czasu do czasu, zwracać się do dziecka w tym języku. To pomoże mu uświadomić sobie, że jest to język autentycznej komunikacji między ludźmi.

Życzymy powodzenia i satysfakcji z obserwowania postępów Waszego dziecka !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram
WhatsApp